Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

Towarzysze i Towarzyszki!

Tak jak obiecałem, tak zrobiłem - swoją działalność rozpoczyna Sejm Muratycki. Na tą chwilę będzie on działał troszkę inaczej - każdy obywatel Związku będzie posłem. Dlaczego? Wszyscy widzimy jaka jest aktualnie sytuacja osobowa w naszym kraju. Osób jest mało więc nie możemy sobie pozwolić na wybory do władzy ustawodawczej. Gdy sytuacja się ustatkuje i wyrówna wtedy o takowych pomyślimy.

Chciałbym abyśmy na tej sesji zajęli się organizacją i uprawomocnieniem kompetencji Sejmu jako organu ustawodawczego. Sporządźmy wspólnie ustawę lub jakiś akt zasadniczy, który ustanowi z tego organu organ ustawodawczy. Czy ktoś ma jakieś propozycje/pomysły co do tego? Jeśli tak to zapraszam do dyskusji!
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Grzegorz Szarak von Hohenburg
Posty: 114
Rejestracja: 18 mar 2020, 21:40
x 61
x 30
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Szarak von Hohenburg »

Sejm powinien ze względu na ilość obywateli (obecnie obywatel = poseł) być jednoizbowy. Sejm uchwalałby ustawy większością zwykłą, a zmiany w akcie zasadniczym przy obecności co najmniej połowy posłów większością bezwzględną. Pierwszy Towarzysz może podpisać ustawę, vetować, albo zgłosić poprawki. Rolę marszałka pełniłaby osoba wyznaczona przez Pierwszego Towarzysz (Pierwszy Towarzysz może wybrać samego siebie), a marszałek kierowałby obradami. Na każdej obradzie posłowie zajmowaliby się maksymalnie trzema propozycjami ustaw. Każda następna czeka w kolejce i będzie poruszana w następnych obradach. Każdy obywatel posiada inicjatywę ustawodawczą.
To tylko Szarak
Obrazek

Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

Plan bardzo dobry. Teraz tylko przelać to na dokument bo tutaj pytanie - wolimy napisać od razu całą Konstytucję i tam zawrzeć aktualne zasady działania Sejmu czy piszemy jakąś ustawę specjalną na czasy nadzwyczajne na podstawie której Sejm będzie działał do momentu normalizacji?
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Albert de Espada
Posty: 41
Rejestracja: 17 mar 2020, 16:37
x 3
x 14

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Albert de Espada »

Jak dla mnie I Towarzysz może osobiście mianować marszałka sejmu lecz nie powinien on obejmować tego stanowiska bezpośrednio, co do reszty mogę się zgodzić lecz zastanawiam się czy I Towarzysz powinien móc od tak odrzucać powinniśmy ustanowić jakiś organ do który mógłby np stwierdzać czy I towarzysz słusznie odrzucił/zatwierdził ustawę, mam tu na myśli jakiś trybunał konstytucyjny.
Albert Fryderyk de Espada
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

Organ kontrolny... Jakiś by napewno musiał być jednocześnie w tej sytuacji stwierdzam, że takowy nie jest potrzebny. Co by to miało być? Sąd Ludowy? Przecież to ja jestem jego zwierzchnikiem i Najwyższym Prezesem. Tą sprawę trzeba dobrze przemyśleć żeby wypracować coś co będzie skuteczne i dobre.
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

No dobrze, to jak nikt nie ma pomysłu to ja zacznę żebyśmy mieli jakiś punkt wyjścia.
Ustawa Sejmu Muratyckiego
z dnia xx xx 2020 roku
regulująca zasady jego działania


ROZDZIAŁ I
[Informacje ogólne]
Art. 1. Niniejsza ustawa ustala oraz reguluje zasady działania Sejmu Muratyckiego jako władzy ustawodawczej na terenie ZKRM.

Art. 2. Sejm Muratycki stanowi organ władzy ustawodawczej na terenie ZKRM.

ROZDZIAŁ II
[Wybory sejmowe]
Art. 3. Wybory do Sejmu Muratyckiego zarządzane są przez Pierwszego Towarzysza ZKRM nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed upływem trwającej kadencji.

Art. 4. W wyborach może startować każdy obywatel ZKRM chyba, że zakazuje to wyrok Sądu Ludowego.

Art. 5. Liczbę mandatów na dane wybory sejmowe określa Pierwszy Towarzysz w stosownym Ukazie na podstawie ogólnej aktywności państwowej i liczbie obywateli.

Art. 6. Jeśli liczba obywateli Związku jest mniejsza lub równa 5 wtedy posłem na Sejm jest każdy obywatel ZKRM.

Art. 7. Pierwszy Towarzysz ZKRM oraz Król Królestwa Koribii zawsze mają status posła na Sejm.

ROZDZIAŁ II
[Posiedzenia]
Art. 7. Pierwsze, organizacyjne posiedzenie Sejmu Muratyckiego otwierane i prowadzone jest przez Pierwszego Towarzysza ZKRM.

Art. 8. Podczas posiedzenia organizacyjnego spośród posłów wybiera się Marszałka Sejmu.

Art. 9. Marszałek Sejmu otwiera posiedzenie gdy do rozpatrzenia zgłoszono min. 2 projekty (ustawy lub uchwały).

Art. 10. Podczas jednego posiedzenia Sejm może wziąć pod rozpatrzenie maksymalnie 3 projekty.

Art. 11 Posiedzenie winno przeprowadzać się wg. poniższego schematu:
  1. Otwarcie posiedzenia, przedstawienie punktów porządku dziennego (tj. listy projektów, które będą rozpatrywane podczas posiedzenia),
  2. Debata, zgłaszanie poprawek, głosowanie nad projektem nr 1,
  3. Debata, zgłaszanie poprawek, głosowanie nad projektem nr 2,
  4. Debata, zgłaszanie poprawek, głosowanie nad projektem nr 3,
  5. Zamknięcie posiedzenia.
Art. 12. Debata winna trwać min. 24h a maksymalnie 3 dni. Termin ten można wydłużyć jeśli większość posłów wyrazi taką chęć.

Art. 13. Głosowanie winno trwać min. 24h a maksymalnie 3 dni.

Art. 14. Ustawa wchodzi w życie w dzień ogłoszenia.
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Grzegorz Szarak von Hohenburg
Posty: 114
Rejestracja: 18 mar 2020, 21:40
x 61
x 30
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Szarak von Hohenburg »

Ja nie mam nic do dodania. Jak dla mnie to ta propozycja jest bardzo dobra. Ewentualnie możemy się zastanowić nad demokracją bezpośrednią, To jest, że każdy obywatel, który nie utraciłby to tego prawa przez Sąd Ludowy miałby prawo głosu = byłby posłem, ale wtedy nie musielibyśmy używać określenia poseł.
To tylko Szarak
Obrazek

Awatar użytkownika
Albert de Espada
Posty: 41
Rejestracja: 17 mar 2020, 16:37
x 3
x 14

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Albert de Espada »

Ja w sumie mam jedno zastrzeżenie, mianowicie chyba lepiej było by już teraz zawrzeć okres jaki będzie stanowiła jedna kadencja, na chwilę obecną nie jest on wymagany ale przydało by się takie sprostowanie. No chyba że to będziemy zapisywać dopiero w konstytucji, w sumie nic nie zabrania tu i tu.
Albert Fryderyk de Espada
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

Grzegorz Szarak von Hohenburg pisze:
13 kwie 2020, 20:50
Ja nie mam nic do dodania. Jak dla mnie to ta propozycja jest bardzo dobra. Ewentualnie możemy się zastanowić nad demokracją bezpośrednią, To jest, że każdy obywatel, który nie utraciłby to tego prawa przez Sąd Ludowy miałby prawo głosu = byłby posłem, ale wtedy nie musielibyśmy używać określenia poseł.
Czy ja wiem... Wybory sejmowe wprowadzają smaczek takiej walki politycznej, która może się rozwinąć bo jest dynamiczna. Takiego czegoś nam trzeba, fajnie to wpływa na aktywność.
Albert de Espada pisze:
13 kwie 2020, 20:56
Ja w sumie mam jedno zastrzeżenie, mianowicie chyba lepiej było by już teraz zawrzeć okres jaki będzie stanowiła jedna kadencja, na chwilę obecną nie jest on wymagany ale przydało by się takie sprostowanie. No chyba że to będziemy zapisywać dopiero w konstytucji, w sumie nic nie zabrania tu i tu.
Racja, żywo o tym zapomniałem. W takim razie proponuję następującą poprawkę:
1. Do ustawy dodaje się następujący artykuł:
Art. 2a. Jedna kadencja Sejmu Muratyckiego trwa 1 miesiąc.
Czy ktoś ma coś przeciwko lub chciałby wprowadzić poprawkę do poprawki?
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Albert de Espada
Posty: 41
Rejestracja: 17 mar 2020, 16:37
x 3
x 14

Re: Sesja organizacyjna Sejmu Muratyckiego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Albert de Espada »

Proponował bym co najmniej 2 miesięczne kadencje.
Albert Fryderyk de Espada
Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sejm Muratycki”