[tvm1] Fakty - wydanie 2 (3 września 2020)

Muratycka telewizja państwowa.
Awatar użytkownika
Waksman
Site Admin
Posty: 389
Rejestracja: 11 mar 2020, 14:55
x 72
x 59
Związek Kalkilistycznych Republik Muratyckich

[tvm1] Fakty - wydanie 2 (3 września 2020)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Waksman »

Obrazek
Szanowni państwo, jeśli myślicie, że ZKRM umiera, to wcale nie jesteście w błędzie. Jakie pomysły ma Pierwszy Towarzysz na aktywizację aktywności w naszym państwie? Jest 3 września 2020 roku, Jakub Strässen, rozpoczynamy Fakty. Najbardziej obiektywny serwis informacyjny na Nordacie.

MURATYKA UMIERA. ALE CZY NA PEWNO?
reportaż przygotowała Hanna Firlej
Muratyka to państwo klimatyczne i oryginalne - temu zaprzeczyć nie można. Zgodzić się można również z tezą, że czasy jej aktywnościowej świetności już dawno minęły i w takim stanie raczej już nie powrócą. Przypomnijmy sobie jak to było w św. UTN czy św. FN. W tamtych czasach ówczesna Republika Muratyki była przodownikiem prowincjonalnej aktywności. Wydarzenia kulturalne, medilne czy inne eventy często odbywały się na naszych terenach. Pałeczkę "przodownika aktywności" przejęła po Muratyce Winkulia, która dołączyła do Federacji Nordackiej w 2019 roku. Jednakowoż do tego czasu nasz piękny kraj promieniał aktywnością. Potem coś zaczęło się psuć. Podejmowano wiele prób ratowania aktywności, m. in. największy błąd w historii Muratyki, czyli utworzenie Republiki Zjednoczonych Prowincji. Dlaczego błąd? Bo mówiono, że będzie lepiej i aktywniej. Wybrano przywódcę nowo utworzonej prowincji, wybrano "parlament". I tak właściwie na tym się skończyło. Kanclerz stał się nieaktywny, kraj zapadł w marazm. Bezpośrednim skutkiem tej sytuacji był przewrót ideologiczny i przekształcenie RZP w Związek Socjalistycznych Republik Muratyckich.
Jan Devø - historyk i socjolog pisze:Cóż, osobiście uważam, że cały przewrót prędzej czy później miałby miejsce. Obywatele ówczesnego RZP nie mogli spodziewać się dużej aktywności od Kanclerza Wellsa. Motywacją ich działania był zapewne fakt, iż pan Wells za czasów niepodległej Koribii był osobą raczej mało aktywną, co skutkowało utwierdzeniem społeczności muratyckiej w tym, że raczej nie powróci. Zważmy również na to, że fakt przewrotu został przez niego zaakceptowany - przyznał się do porażki, którą osiągnął.
I tak dochodzimy do czasów teraźniejszych - ZKRM jest krajem prawie umarłym. Nasza polityka zagraniczna właściwie nie istnieje, tak samo jak polityka i aktywność wewnętrzna. Jakie działania planuje podjąć PT?
Kaspar Waksman-Dëter - Pierwszy Towarzysz ZKRM pisze:Nie mogę w kółko mówić, że sytuacja jest przejściowa, bo to nieprawda. Muszę się przyznać - jestem trochę zagubiony bo nie mam pojęcia jak wyjść z tak trudnej sytuacji. Liczba aktywnych obywateli na tą chwilę wynosi 0, i raczej w najbliższej przyszłości się to nie zmieni. Moim planem na Muratykę jest aktualnie przekształcenie jej w państwo czysto narracyjne - istniejemy, aktywność oparta jest na narracji, a w szczególności na narracyjnych obywatelach, którzy tworzą linię czasu w kraju. Będzie to tylko i wyłącznie okres przejściowy dopóki dopóty nie osiągniemy liczby aktywnych obywateli większej niż 4-5 osób. Wówczas będziemy w stanie "zrestartować" kraj pratycznie do zera i rozpocząć wszystko od nowa. Czy to wypali? Jak to się mówi - wyjdzie w praniu.

KOLEJ PRZEJDZIE GRUNTOWNY REMONT. NOWE LINIE, NOWE SKŁADY.
reportaż przygotował Tomäs Gerbor
Ministerstwo Infrastruktury Drogowej i Kolejowej zapowiedziało gruntowne zmiany w transporcie kolejowym. Modernizacja taboru to jedno, a co z miastami, które nie posiadają połączeń kolejowych ze stolicą i innymi dużymi miastami? O to zapytaliśmy Ministra IDiK Wasilija Haszerowa:
Wasilij Haszerow - Minister Infrastruktury Drogowej i Kolejowej pisze:Planujemy zakup kilkunastu nowych wagonów pasażerskich oraz renowację tych już użytkowanych w zakładach Muratyckich Kolei Państwowych. Oprócz tego chcielibyśmy uruchomić nowe linie kolejowe, które połączą Koribię z resztą kraju, tj. Zwierzogrodem, Kowicami oraz Ampraczą. Chcemy też wybudować łącznie 120 000 km torów kolejowych na Azymutii, aby ucywilizować w tych sprawach tą część ZKRM.
Jak słyszymy władze kraju mają ambitne plany na unowocześnienie transportu kolejowego w Związku. Co sądzą o tym obywatele? O ich opinię zapytaliśmy w Metropolii Zwierzogrodzkiej:
Przechodzień - Mieszkaniec Zwierzogrodu pisze:Świetny pomysł. No co mam więcej powiedzieć - wiele osób które znam narzekają na to, że muszą się tłuc autobusami na około do takich np. Manowcy. Modlą się o kolej, to kolej dostaną.
Inny przechodzień - Mieszkaniec Sabatu pisze:No niby fajnie ale skąd na to pieniądze? Przecież nic za darmo nie ma. Zamiast inwestować w kolej PT powinien skupić się na czymś ważniejszym, np. na rozwoju i dotowaniu rolnictwa, które totalnie leży.
Jak słyszymy zdania obywateli są podzielone. Narazie trzeba czekać, oby nie były to słowa puszczone na wiatr. Ze Zwierzogrodu, dla Faktów - Tomäs Gerbor.


II ROCZNICA BITWY O ZWIERZOGRÓD
reportaż przygotował Robert Nawalski
Równo dwa lata temu rozpoczęła się kilkudniowa bitwa o Zwierzogród. Udzieł w niej brała Policja Muratycka, Unijne Siły Zbrojne oraz Volkiańska Armia Ludowa. Cel - odbicie miasta z rąk monarchistycznych przewrotowców. Michael Wolferine - ówszesny prezydent Unii Trzech Narodów wraz ze znanym hucpiarzem Mikroświata Kamiljanem Harlinem siłą uchwalili monarchistyczną konstytucję, która przekształcała UTN w państwo o ustroju monarchistycznym. Spotkało się to z wielkim oburzeniem wśród obywateli oraz z dezaprobatą społeczności międzynarodowej. Na szczęście, dzielni żołnierze muratyccy, unijni oraz volkiańscy odbiły miasto z rąk oprawców. Wszyscy polegli spoczęli na Cmentarzu Wojskowym w Fioletodarsku. Dnia dzisiejszego na godzinę 18 zaplanowane są uroczystości związane z tym wydarzeniem. Swoją obecność zadeklarowali już PT ZKRM Kaspar Waksman-Dëter, Minister Obrony Narodowej Piotr Gnisiński oraz przedstawiciele samorządów Uleńskich. Dla Faktów - Robert Nawalski.
Obrazek
Kaspar Waksman-Dëter
Pierwszy Towarzysz Związku Kalkilistycznych Republik Muratyckich
Obrazek Obrazek

Wróć do „TVM”